تبلیغات
نانوتکنولوژی - فناوری‌نانو در صنعت حمل و نقل و خودروسازی
شنبه 25 تیر 1390  04:40 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: نانو تکنولوژی ،

موسسه Research and Markets، گزارش جدیدی با عنوان «فناوری‌نانو در صنعت حمل و نقل و خودروسازی: کاربردها و بازار آن تا سال 2015»، منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، تولیدکنندگان خودرو به دنبال استفاده از فناوری‌هایی هستند که باعث کاهش هزینه‌ها و بهبود اثربخشی در عملکرد خودرو شده و به آنها کمک می‌کند تا بتوانند مقررات سخت مربوط به ایمنی و احتراق خودرو‌ها‌ را برآورده کنند.

در حال حاضر، محصولات و فرایندهایی وجود دارد که با استفاده از نانومواد ارتقا یافته و بر صنعت خودروسازی تاثیر گذاشته‌اند. این محصولات عبارتند از: پوشش‌های نانولوله‌های کربنی برای EMI و ESD جهت استفاده در قطعات سیستم‌های سوخت؛ نانوکامپوزیت‌های حاوی مواد مختلف برای تقویت ساختار و ایمنی؛ کاتالیزورهای نانوذرات برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت؛ افزودنی‌های نانو برای روغن‌ها؛ و پوشش‌های خود تمییز شونده، آسان تمییز شونده، ضد مه، ضد خش، ضد خوردگی و خود ترمیم‌شونده.

شرکت‌هایی نظیر تویوتا، جنرال موتور، فورد و رول‌رویس همگی در توسعه‌ی فناوری‌های این حوزه پیشگام بوده و با همکاری توسعه‌دهندگان کاربردهای نانومواد ابداعی در جامعه‌ی کسب و کاری و تحقیقاتی، پروژه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای در این زمینه‌ها دارند.

محصولات فوق، نسل اول محصولاتی هستند که با استفاده از نانومواد ارتقا یافته‌ و در بخش خودروسازی استفاده می‌شوند. نسل بعدی محصولاتِ مربوط به خودروهای آینده، دربرگیرنده باتری‌های سوختی؛ لاستیک‌های هوشمند؛ مواد تشکیل دهنده حافظه‌ها؛ حسگرها و مواد ساختاری چندکارکردی، مستحکم و سبک هستند.

گزارش جدید، اندازه بازار کنونی نسل اول محصولات را پوشش داده و اثرات مالی محصولات نسل دوم را برای 5 تا 7 سال آینده پیش‌بینی می‌کند.

حوزه‌های کاربردی پوشش داده شده در این گزارش عبارتند از: باتری‌های سوختی؛ سیستم‌های نیرو؛ لاستیک‌ها؛ انتقال گرما؛ نمایشگرها و نوررسانی؛ حسگرها؛ پوشش‌ها؛ مواد هوشمند؛ و مواد کارکردی و ساختاری.

گزارش جدید، اثرات فناوری‌نانو را در حوزه‌های زیر ارزیابی کرده است:

• کاربردهای کلیدی و فرصت‌های بازار تا سال 2015؛

• پیش‌بینی‌جهانی درآمدها؛

• فناوری‌‌های‌نانوی محوری؛

• روندها و پیش‌ران‌ها اصلی؛ و

• نقش‌آفرینان کلیدی.

متن کامل این گزارش به قیمت 2206 یورو از طریق نشانی قابل خریداری است.

   


نظرات()   

نانوتکنولوژی