تبلیغات
نانوتکنولوژی - ردیابی دارو با استفاده از یك حسگر کوانتومی
دوشنبه 3 مرداد 1390  07:22 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: نانو تکنولوژی ،

یک پژوهش خارق‌العاده نشان داده است که یک اتم کوانتومی در داخل یک سلول زنده انسان قابل ردگیری است و می‌تواند منجر به بهبودهایی در تست و گسترش داروهای جدید شود. پروفسور لوید هولنبرگ از دانشگاه ملبورن گفت که این اولین بار است که یک اتم واحد محبوس شده در نانوالماس بعنوان حسگری برای کاوش محیط نانومقیاس درون سلول زنده انسان استفاده می‌شود.

او گفت: "دیدن اینکه چطور یک اتم محیط بیولوژیکی را در مقیاس نانو تجربه می‌کند، خیلی جالب است. این پژوهش راه را بسوی انواع جدیدی از حسگرهای کوانتومی که در تحقیقات زیست‌شناختی برای توسعه داروهای جدید و نانوداروها استفاده می‌شوند، هموار می‌کند. "


این حسگر اتمی در داخل یک ذره نانوالماس قرار گرفته و با نور لیزر و میكروموج خارجی کنترل می‌شود و از روی گسیل نور قرمزی که دارد ردگیری می‌گردد. اطلاعات جمع آوری شده دارای طبیعت کوانتومی است که در آن حالات‌های اتمی قبل از اندازه‌گیری به‌طور همزمان در دو حالت کوانتومی قرار دارند.

این حسگر قادر به آشکارسازی فرآیندهای زیست‌شناختی در سطح مولکول است، مانند تنظیم مواد شیمیایی در درون و بیرون سلول، که برای فهم نحوه کار داروها حیاتی است.

پژوهشگران مذكور فناوری پیشرفته‌ای برای کنترل و دستکاری این اتم مصنوعی در داخل نانوالماس قبل از وارد کردن آن به داخل سلول‌های انسان در آزمایشگاه ابداع كرده‌اند.

دکتر یان یان، از دانشگاه ملبورن، که در زمینه نانوپزشکی کار می‌کند گفت: "این حسگر اطلاعات حساسی در مرود حرکت نانوالماس‌ها در سلول‌های زنده مهیا می‌کند. این حسگر برای حوزه جدید نانوپزشکی، که در آن کشف دارو به جذب نانوذرات دارای اندازه مشابه بدرون سلول وابسته است، بسیار مهم می‌باشد. "

لیام مك‌گینز از دانشگاه ملبورن و یكی از این پژوشگران، می‌گوید كه پایش این حسگر اتمی در یك سلول زنده یك مرحله مهم بود. تاكنون این اندازه‌گیری‌های كوانتومی سطح اتمی فقط تحت شرایط كاملا كنترل شده در یك آزمایشگاه فیزیك، امكان‌پذیر بوده است.

امید است که در چند سال آینده، با پیگیری این آزمایش‌های بنیادی، این پژوهشگران بتوانند فناوری مذکور را تكمیل كرده و مجموعه جدیدی از ابزارها برای کشف دارو و نانوپزشکی مهیا کنند.

این پژوهشگران جزیئات نتایج كار تحقیقاتی خود را تحت عنوان "اندازه‌گیری كوانتومی و ردیابی موقعیت نانوالماس‌های فلورسانت در سلول‌های زنده" در مجله‌ی Nature Nanotechnology منتشر كرده‌اند.

   


نظرات()   

نانوتکنولوژی