تبلیغات
نانوتکنولوژی - ساخت نانوافزاره‌های الكترونیكی نم‌ناپذیر
پنجشنبه 24 آذر 1390  04:18 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: نانو تکنولوژی ،

یك قطره آب می‌تواند برای مدارهای الكترونیكی بسیار مضر باشد. برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از خیس شدن، افزاره‌های الكترونیكی كنونی با پلیمرهای اثرناپذیر به خوبی محافظت می‌شوند. اكنون محققان در كره جنوبی یك قدم جلوتر رفته‌اند و با استفاده از نانومیله‌های (NRs) اكسید روی نانوافزاره‌ی الكترونیكی ساخته‌اند كه خودش نم‌ناپذیر است. آنها در این افزاره الكترونیكی كه یك ترانزیستور فیلم نازك است، اجزاء ابرآب‌گریز را یكپارچه كرده‌اند.


روش ساخت ساختار ZnO NRs/AZO/ZnO/ITO/PET.

كیجونگ یانگ، از دانشگاه علم و فناوری پوهانگ و یكی از این محققان، می‌گوید: "كار ما ابرآب‌گیریزی را با افزاره‌های الكترونیكی بویژه افزاره‌های حافظه سویچینگ مقاومتی، تركیب می‌كند. اگرچه كارهای تحقیقاتی زیادی روی هر دو موضوع انجام شده است، اما كارهای كمی در زمینه تركیب ابرآب‌گریزی و افزاره‌های الكترونیكی گزارش شده است. ما باور داریم كه این تحقیق راهبرد جدیدی برای تركیب مفاهیم مختلف جهت رسیدن به یك اثر مطلوب ارائه می‌كند."

در این تحقیق روش ساخت ساده و مفیدی ارائه شده است كه بطور گسترده برای افزاره‌های الكترونیكی متداول متنوع بویژه افزاره‌های آلی بسیار آسیب‌پذیر نسبت به آب یا اتصالات فلزی محافظت نشده در افزاره‌های الكترونیكی، استفاده می‌شود.

این محققان برای ساخت سطح ابرآب‌گریزی از آرایه‌ای از نانومیله‌های اكسید روی، یك تك‌لایه خودآرایی را بكار برده و سطح آن را اصلاح كردند. آنها برای رسیدن به این هدف، نانومیله‌های اكسید روی ستونی، بسیار متراكم و هم‌راستا را روی سطح این افزاره رشد دادند. طول این نانومیله‌ها حدود 260 نانومتر و قطر آنها حدود 50 نانومتر بود.

یانگ توضیح می‌دهد: "اثر ابرآب‌گریزی را می‌توان با نانومیله‌های طویل‌تر بواسطه افزایش در زبری سطح تقویت كرد. اگرچه برای رسیدن به انتقال بالا، یك طول بهینه برای نانومیله‌ها ضروری بود. بنابراین ما با كنترل مقدار هیدرواكسید آمونیم و زمان واكنش رشد، نانومیله‌هایی با طول كمتر از 300 نانومتر رشد دادیم."

موقعی كه این محققان ابرآب‌گریزی افزاره خود را ارزیابی كردند، زاویه تماس یك قطره آب یونیزه شده را بالای 150 درجه اندازه‌گیری كردند؛ كه در مقایسه با زاویه 30 درجه برای افزاره‌های نم‌پذیر، فوق‌العاده بالا است.

یانگ توضیح می‌دهد: "ما متوجه شدیم كه عملكرد سویچینگ از قبیل نسبت مقاومت و ولتاژ فرآیند، حتی بعد از گذشت تعداد قابل‌توجهی چرخه، تحت تاثیر آب نبود."

این محققان جزئیات نتایج كار تحقیقاتی خود را در مجله‌ی Advanced Materials‌ منتشر كرده‌اند.
 

   


نظرات()   

نانوتکنولوژی