تبلیغات
نانوتکنولوژی - گرافنی با قابلیت تنظیم خواص الكترونیكی
پنجشنبه 20 بهمن 1390  02:33 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: نانو تکنولوژی ،

نتایج شبیه‌سازی كامپیوتری نشان میدهد كه شكل پیچ خورده گرافن موسوم به نانوویگلز میتواند خواص مغناطیسی و هدایتی مختلفی داشته باشد. از این ساختارها با توجه به قابلیت تنظیم و تغییر این خواص می توان در حوزه های مختلف استفاده كرد.

قطعات الکترونیکی کوچک و کوچکتر می‌شوند طوری که گمان زده می‌شود که بتوان ادواتی در مقیاس اتمی تولید کرد. با این حال برخی محققان پیش‌بینی می‌کنند که این کوچک شدن در حال رسیدن به انتهای خود است. اگر جایگزینی برای فناوری مبتنی بر سیلیکون پیدا نشود، این کوچک سازی به‌زودی متوقف می‌شود. یکی از گزینه‌های جایگزین، گرافن است. گرافن خالص به‌طور طبیعی یک نیمه‌هادی نیست، اما این ماده می‌تواند رفتارهای الکترونیکی ویژه‌ای از خود بروز دهد.
یافتن نانوماده مناسب مبتنی بر گرافن می‌تواند حوزه جدیدی در صنعت نانوالکترونیک، نور و اسپین‌ترونیک ایجاد کند.

محققان موسسه پلی تکنیک رنسلر با استفاده از ابرکامپیوترهای مرکز محاسبات فناوری نانو رنسلر، به بررسی خواص شکل خاصی از گرافن موسوم به گرافن پیچ خورده پرداختند. چیزی که آنها یافتند این بود که نانوروبان‌های گرافیتی را می‌توان به اجزای کوچکی به نام نانوویگلز تبدیل كرد. هر یك از این ساختارها خواص مغناطیسی و رسانایی مختلفی از خود نشان می دهند. نتایج این تحقیق موجب می شود كه دانشمندان در انتخاب یك نانوساختار گرافنی برای یك دستگاه یا كاربرد خاص مختار باشند. در واقع این تحقیق زیربنای علمی مهمی را برای این نانوماده بسیار مهم فراهم می‌كند.

نتایج این تحقیق در قالب مقاله ای تحت عنوان “Emergence of Atypical Properties in Assembled Graphene Nanoribbons” در نشریه Physical Review Letters به چاپ رسیده است.

وینسنت منیر، از محققان مركز فناوری اطلاعات رنسلر می گوید نانو مواد گرافنی دارای خواص بسیار جالبی هستند، اما تولید گرافن عاری از نقص كار بسیار دشواری است. مزیت نانوویگلز گرافنی ساخته شده در این تیم تحقیقاتی آن است كه بسیار سریع و ساده تولید می شود.

نانوویگلز اخیرا توسط یك گروه تحقیقاتی در مركز EMPA سوئیس تولید شده اند. از آنجایی كه این نانوروبان‌ها به‌صورت اتم به اتم و به‌صورت شیمیایی شكل می‌گیرند، با استفاده از یك راهبرد پایین به بالا ساخته می شود. این روش كاملا با روش استاندارد ساخت گرافن تفاوت دارد. با استفاده از این روش ماده ای كاملا صاف ساخته نمی شود بلكه ساختاری با لبه های زیگزاگی بوجود می‌آید.

این گروه تحقیقاتی دریافته است كه نانوویگلزها دارای باندگپ بسیار متنوعی هستند. همچنین خواص مغناطیسی آنها نیز بسیار متنوع است. بنابراین می‌توان با تنظیم باندگپ و خواص مغناطیسی، از این نانومواد در حوزه‌های مختلف استفاده كرد.

   


نظرات()   

نانوتکنولوژی